Narodowe Święto Niepodległości 11.11.2017

        W dniu 11 listopada Nasz szczep brał udział w miejskich obchodach 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
O godz. 10:00 zebraliśmy się pod kolumną maryjną na raciborskim rynku, tam (jak to zwykle u harcerzy bywa) nie zabrakło oczywiście harcerskiego humoru i zabawy.
Po krótkim (ale jakże miłym epizodzie zabawy) wyciszyliśmy się i przygotowaliśmy do krótkiej odprawy, by następnie  o 10:30 przejść w pochodzie do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny.
Mszę uświetniły poczty sztandarowe, orkiestra „Plania”, delegacje służb mundurowych, brać harcerska oraz ważne persony Raciborza.

Po uroczystej mszy świętej uformował się korowód, który przeszedł ulicami miasta. Pod pomnikiem biskupa Józefa Feliksa Gawliny zostały złożone kwiaty (Józef Gawlina przez 12 lat pełnił służbę duszpasterską jako biskup polowy Wojska Polskiego). Następnie korowód przeszedł na Plac Mostowy pod pomnik Matki Polki. Tam zgromadzeni odśpiewali hymn Polski oraz wysłuchali przemówienia p. Dariusza Malinowskiego. Odbył się również pokaz tańca (polonez) w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, po którym zostały złożone kwiaty pod pomnikiem.

Na zakończenie orkiestra zagrała utwór marszowy, przy którego taktach odmaszerowaliśmy spod pomnika. Zmarznięci, ale uśmiechnięci i radośni wróciliśmy do swoich domów.